Facebook
Linked In
Pinterest
Twitter
Bańka na rynku biur - Real estate recruitment in Warsaw - Tara HRC

Bańka na rynku biur

Rzeszpospolita EkonomiaNiektórzy deweloperzy psują rynek, oferując absurdalnie niskie czynsze. Świetnym przykładem jest warszawski Mokotów. A fundusze inwestują w centra handlowe.

W sektorze powierzchni handlowych szykuje się kilka dużych transakcji. Już na początku lata fundusze inwestycyjne mocno podgrzały atmosferę na rynku i właśnie teraz możemy spodziewać się kulminacji tych działań. Co ciekawe, podmioty skupione dotychczas na rynku powierzchni biurowych, teraz poszerzają swoją działalność o handel i logistykę, czego przykładem jest Allianz nabywający Silesia City Center w Katowicach.

Warto dodać, że latem poszukiwaliśmy dwóch kandydatów na stanowiska zarządców aktywów handlowych dla funduszy, które wcześniej z tym sektorem nie miały nic wspólnego.

Także międzynarodowe agencje nieruchomości wzmacniają swoje zespoły Asset Management, w tym CBRE, które ostatnio zatrudniło nowych specjalistów od aktywów handlowych. Można się zatem spodziewać, że aktywa funduszy będą w dalszym ciągu zarządzane przez agencje.

Natomiast rynek powierzchni biurowych rozkwita także poza Warszawą, na czele z Krakowem. Tam właśnie Avestus i Tri-Granit planują trzecią fazę swoich parków biurowych. Z kolei SwedeCenter prężnie działa w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Szczecinie.

Wzmożona aktywność deweloperska poza Warszawą nie powinna zaskakiwać. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy w stolicy oddanych zostanie ponad 600 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej.

W dodatku niektórzy deweloperzy psują rynek, oferując absurdalnie niskie czynsze. Świetnym przykładem jest Mokotów, gdzie wskaźnik pustostanów oscyluje w granicach 11 proc., a ceny wynajmu są tak niskie, jak ponad 10 lat temu. Gdzie znaleźć najemców na tę całą nową powierzchnię? Czyżby bańka na warszawskim rynku powierzchni biurowych miała niebawem pęknąć?

Na uwagę zasługuje zjawisko pojawienia się sporej ilości projektów biurowych o powierzchni 10-12 tys. mkw. poza centralną częścią miasta. Czy to znak, że banki zaczynają przychylniejszym okiem spoglądać na mniejszych, lokalnych deweloperów?

Najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni będą z pewnością targi EXPO REAL. Tradycyjnie już monachijskie spotkania wyznaczają początek ostatniego kwartału roku. Wygląda na to, że dla wielu graczy końcówka 2013 będzie bardzo intensywna. Póki co do czasu EXPO wszyscy skrzętnie zakrywają swoje karty.

Source: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/707216,1050712-Banka-na-rynku-biur.html