Facebook
Linked In
Pinterest
Twitter
Nie czas na leżenie na plaży - Real estate recruitment in Warsaw - Tara HRC

Nie czas na leżenie na plaży

Rzeszpospolita EkonomiaMoja rada dla ekspertów z branży: jeśli szukasz pracy w nieruchomościach komercyjnych, nie jedź w tym roku na wakacje.

Tradycyjnie lipiec i sierpień to miesiące, kiedy odpoczywamy, a biura pustoszeją. Jeszcze niedawno dotyczyło to także branży nieruchomości. Przez 12 lat, kiedy zajmowałem się rekrutacją dla tego sektora, zawsze w sierpniu pakowałem walizki i wyjeżdżałem na cały miesiąc wakacji.

Jednak rok temu po raz pierwszy zmieniłem ten zwyczaj. Już w lipcu zostałem dosłownie zasypany zleceniami dotyczącymi znalezienia najlepszych specjalistów rynku dla moich klientów. Wszystkie projekty, które wówczas prowadziłem były pilne i wymagały znalezienia osób, które rozpoczną pracę tuż po wakacjach, najlepiej od razu pierwszego września. Prawdę mówiąc, były to jedne z najtrudniejszych projektów w moim życiu – do kogo bowiem bym wówczas nie zadzwonił z propozycją spotkania, to wszyscy byli nieuchwytni.

Rok 2012 przeszedł do historii jako okres bardzo wyraźnego ożywienia na rynku rekrutacji dla branży nieruchomości, i dotyczyło to nawet wakacji. Dziś, na początku wakacji 2013 r., mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że bez względu na pogodę, tegoroczne lato może być jeszcze gorętsze pod tym względem.

Na polskim rynku nieruchomości komercyjnych widać ostre przygotowania do projektów, które wystartują w czwartym kwartale tego roku, zarówno wśród funduszy, deweloperów, jak i agencji. Jones Lang LaSalle właśnie przebudował swój dział zarządzania nieruchomościami w związku ze stratami na rzecz konkurencyjnego CBRE.

Podobna sytuacja jest obecnie w DTZ, który potrzebuje zmian po odejściach do BNP Paribas. Ten ostatni gracz rozwija się ostatnio bardzo dynamicznie: ma w swoim dziale nieruchomości już blisko 25 osób i właśnie wynajął 800 mkw. powierzchni biurowej. To wyraźny sygnał, że agencjom rośnie ostry konkurent.

Nowe projekty biurowe, których rozpoczęcie planowane jest na ostatni kwartał tego roku oraz pierwszy przyszłego roku, stworzą nowe miejsca pracy  – zarówno dla specjalistów od budowy powierzchni biurowej, jak i od jej wynajęcia.

Sektor powierzchni handlowych, choć nie może się obecnie pochwalić zbyt wieloma nowymi projektami, to również nie narzeka na nudę. Fundusze, które kupiły tego typu obiekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy, teraz rozpoczynają kompleksowe przebudowy i procesy repozycjonowania.

Wielu ludzi biznesu nazywa wakacje sezonem ogórkowym. Tymczasem rozpoczynające się właśnie lato na pewno nie będzie czasem nudy na rynku nieruchomości. Jeśli więc ktoś szuka pracy w tym sektorze, tym razem lipiec i sierpień nie będą najlepszym okresem na wakacje. To teraz rozdawane są najlepsze karty, i na pewno nie warto odchodzić od stołu, by poleżeć na plaży.

Source: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1027321-Nie-czas-na-lezenie-na-plazy.html