Facebook
Linked In
Pinterest
Twitter
Koniec roku będzie emocjonujący - Real estate recruitment in Warsaw - Tara HRC

Koniec roku będzie emocjonujący

Puls BiznesuZgodnie z przewidywaniami latem 2013 r. rekruterzy z rynku nieruchomości komercyjnych mieli ręce pełne roboty. Poszukiwani byli zarządcy nieruchomośc, specjaliści od wynajmu powierzchni biurowych i od zarządzania aktywami.

Na rynku handlowym szykuje się kilka dużych transakcji. Już na początku lata fundusze inwestycyjne podgrzały atmosferę i wkrótce możemy się spodziewać kumulacji ich działań. Co ciekawe, podmioty inwestujące dotychczas tylko na rynku biurowym, teraz poszerzają swoją działalność o obiekty handlowe i magazynowe, czego przykładem jest Allianz, który kupił Silesia City Center w Katowicach.

Rynek powierzchni biurowych rozkwita nie tylko w Warszawie. W centrum zainteresowania jest Kraków, w którym m.in. Avestus i Tri-Granit planują kolejne fazy parków biurowych. Z kolei SwedeCenter prężnie działa w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Szczecinie. Większa aktywność deweloperów poza Warszawą nie powinna zaskakiwać. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy w stolicy zostanie oddanych do użytku ponad 600 tys. mkw. biur. W dodatku niektórzy deweloperzy psują rynek, oferując absurdalnie niskie czynsze. Świetnym przykładem jest warszawski Mokotów, gdzie wskaźnik pustostanów oscyluje w granicach 11 proc., a ceny wynajmu są tak niskie jak ponad 10 lat temu. Gdzie znaleźć najemnców na tę całą nową powierzchnią? Czy bańska na warszawskim rynku powierzchni biurowych niebawem pęknie?

Interesującym graczem wkraczającym na rynek jest skarb państwa reprezentowany przez Polski Holding Nieruchomości (PHN). PHN jest właścicielem jednych z najciekawszych działek w stolicy. Po przeprowadzeniu restrukturyzacji i zastrzyku kapitału jest gotowy do gry.

Najważniejszym wydarzeniem najbliższych tygodni będzie z pewnością Expo Real. Tradycyjnie już monachijskie targi wyznaczają początek ostatniego kwartału roku. Wygląda na to, że dla wielu graczy końcówka 2013 r. będzie bardzo intensywna. [MAS]

Source: Puls Biznesu