Facebook
Linked In
Pinterest
Twitter
Eksperci od ekonieruchomości muszą się szkolić - Real estate recruitment in Warsaw - Tara HRC

Eksperci od ekonieruchomości muszą się szkolić

Puls BiznesuW listopadzie zacznie obowiązywać nowa wersja systemu certyfikacji budynków LEED v4. Wymaga ona od specjalistów nowych uprawnień.

Amerykańskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (USGBC) wprowadziło nowelizację systemu ekologicznej certyfikacji budynków LEED (Leadership in Energy and Environmental Desing) i zatwierdziło wersją LEED v4. Wejdzie ona w życie już za dwa miesiące, ale jeszcze przez niecałe dwa lata, do czerwca 2015r., budynki będą mogły być certyfikowane zarówno w najnowszej, jak i starszej wersji LEED v3.

– W Polsce jest ok 50 ekspertów z uprawnieniami LEED i jest to bardzo mała grupa na naszym rynku pracy. Znaczna część specjalistów pracuje w dwóch firmach: Skanska Development oraz Jones Lang LaSalle. Pozostali zatrudnieni są w firmach inżynieryjno-konsultingowych, architektonicznych, a także w innych firmach deweloperskich oraz agencjach doradczych. W większości przypadków to z inicjatywy pracodawcy wybrani pracownicy zostali przeszkoleni w systemie LEED, który jest obecnie najpopularniejszym obok BREEAM systemem certyfikacji ekologicznych budynków w Polsce – wyjaśnia Mark Twomey, rekruter rynku nieruchomości, partner zarządzający TARA HR Consultants.

Wprowadzenie nowelizacji systemu na osobach zajmujących się certyfikacją wymusza przejście odpowiednich szkoleń, które umozliwiają im dalszą pracę przy certyfikacji obiektów.

– Spodziewam się, że mimo sporych kontrowersji wokół nowelizacji LEED, rynek bardzo dobrze poradzi sobie z tymi zmianami. Pójdą one w kierunku podniesienia kwalifikacji już zatrudnionych pracowników, zamiast poszukiwania nowych kadr – ocenia Mark Twomey. [MAS]

Source: Puls Biznesu